כל הפוסטים בקטגוריה טכנולוגיה
20 בפברואר 2013

באיחור של כעשרים שנה, עבורי לפחות, מגיעה לעולם ההמצאה הגאונית שהייתה יכולה לחסוך לי אלפי מטרים של נייר דבק כילד. היו לי הרבה מאוד לבני לגו, ששימשו אותי באופן יום-יומי, אבל מדי פעם היו קונים לי מתנה סוררת ולא סטנדרטית בצורת לבני הרכבה של חברות שהן לא לגו. סט ההרכבה האוניברסלי החופשי הוא סט של מתאמים בין לבנים מעשרה סוגים פופולריים שונים של לבנים לבין כל אחד מעשרת הסוגים האחרים! מדובר בכמעט 80 פיסות שונות של פלסטיק שלא נצפו בעבר ויכולות לשמש ילדים (או מבוגרים המסרבים להתבגר, שזה גם בסדר) לבניית חלליות גדולות בהרבה! כל זאת מבלי להשתמש באמצעים שלא כדרך הטבע כגון דבק או גומיות.

כמובן, שלייצר את כל הפיסות הפלאיות האלה זה גם לא כלכלי וגם מסוכן מבחינה חוקית, שכן אף אחד מיצרני ערכות ההרכבה לא היה רוצה שהערכה שלו תתחבר עם אף ערכה אחרת. ולכן, כל זה אפשרי רק בעזרת מדפסות תלת ממדיות שאני מאמין שבקרוב יהיו לכולנו. ואז, למה בעצם לקנות לגו?

08 בדצמבר 2012

דואולינגו הוא אתר שאפשר ללמוד בו שפות. יש בערך אלפיים כאלה, בעיקר כאלה שדורשים ממך תשלום בדיוק לפני הקטע המרגש של ללמוד איך אומרים 'הילד הלך למכולת לקנות עגבניה ולחם' בספרדית. הצעה עסקית שבהחלט קשה לסרב לה.

יש כמה דברים שמייחדים את דואולינגו מאחרים – דבר ראשון הוא שהממשק ממש פשוט נקי ויפה, וזה חשוב בעיני. הדבר השני הוא שהם מתכוונים להשתמש בתלמידים שלהם בכדי לתרגם קטעים מהאינטרנט בין שפות – וכך גם לשמר את המחיר של הלימודים שהוא אפס. הדבר האחרון הוא שאפשר להתחרות עם חברים בפייסבוק בציונים של המבחנים, והרי ברור לכולנו שלחץ חברתי הוא כלי שמאוד עוזר להתקדם בחיים. אפשר להבין קצת יותר ממה שהסברתי בסרטון ההדגמה היפה שלהם.

17 בנובמבר 2012

החדשות הטובות הן שהטכנולוגיה שתחליף את בני האדם בתור נהגים כבר קיימת ועובדת לא רע – המכונית האוטונומית של גוגל צברה כבר 300,000 מיילים ללא אף תאונה. לא צריך לנהוג יותר מעשר דקות כדי להבין שהקונספט של אנשים נוהגים הוא מיותר ומטופש, וגורם הרבה מאוד סבל לחברה האנושית – תאונות, פקקים, בזבוז אנרגיה, ועוד הרבה דברים שמכוניות כאלה יוכלו לחסוך מאיתנו בקלות. כאן אפשר לראות איך זה עובד.

המאמר הזה באקונומיסט משער די הרבה השלכות כלכליות של המעבר ההדרגתי לכלי רכב כאלה. מעבר להשפעה המיידית על יצרני הרכב, אפשר רק לדמיין את ההשפעה על חברות הביטוח, משטרה, ספקי חניה, שירותי השכרת רכב ומוניות, תחבורה ציבורית, שירותי הובלה, שירותי חירום ובתי חולים, ובטח עוד כמה. אני קצת מוטרד מכיוון החשיבה הזה – אם זה הולך לפגוע בכל כך הרבה עסקים מסורתיים וחברות ענק, מישהו מהם בטוח ירצה לעכב את ההטמעה של טכנולוגיה שבראיה הכוללת אין לה שום חסרונות ותשפר את החיים של כולנו באופן משמעותי.

08 בנובמבר 2012

ללא שום קשר להוריקן סנדי, האמן צ'רלס סוארס בנה בחזית מוזיאון רנדל שבסן פרנסיסקו לוח ועליו 612 מדי כיוון רוח. מד כיוון רוח אחד זה נחמד אבל די משעמם בסך הכל. כששמים 612 מהם באותו המקום הדברים נעשים מעניינים יותר, ואפשר לראות עד כמה הרוח היא כאוטית. סוג של תירוץ לא רע לחזאים כושלים באשר הם.

עוד עבודה מעניינת ודומה של אותו האמן היא קיר מרוצף במטוטלות אלומניום שמונעות גם הן על-ידי הרוח. הדבר שהכי חסר בעיני בשתי העבודות האלה הוא מצלמת רשת שתאפשר לי לחכות בסבלנות ליום סופה ואז לראות אותן בזמן אמת.

05 בנובמבר 2012

לחקלאות אורבנית זעירה יתרונות רבים – ביניהם יצירת ריאות ירוקות בעיר, קירוב צרכני המזון אל יצרניהם, ומניעת בזבוז משאבים. איפושהו בעתיד שלנו חלק גדול מהאוכל שנאכל, אם נאכל, יגיע מהאדנית. אקוופוניקה היא סוג חדש יחסית של חקלאות שיכולה להיות גם אורבנית, והיא בעצם סימביוזה בין גידול דגים לגידול ירקות על מצע מים.

מעבר לזה שזה מגניב והייתי שם במרפסת סוג של חממה קטנה שיש בה דגים וירקות החיים בצוותא גם בלי שום תועלת, השילוב הזה מביא לחסכון של עד 90% בכמות המים ביחס לגידול חקלאי רגיל. אריק מנדהו מאוקלנד הקים חברה (Kijani Grows) שמשווקת קיטים להרכבת גינה אקוופונית קטנה שמנוהלת ע"י מחשב שבודק את כל הפרמטרים הרלוונטיים לגידול הצמחים ודואג למה שהוא יכול בעצמו. במידה והוא נתקל במשהו שהוא לא יכול לטפל בו, הוא יכול גם לכתוב סטטוס בפייסבוק, למבוכת חבריכם. אפשר לראות איך זה עובד בסרט הזה.

30 באוקטובר 2012

לאחרונה מתרבים הסטארט-אפים שעובדים על פי התבנית – "כמו Airbnb ל _____". Airbnb בנו שוק לדירות להשכרה לתקופות קצרות, ומעבר לכך שמדובר במודל מצוין שמבוצע באופן מוצלח, אני חושב שיש הרבה דברים בחיים שלנו שייטב אם יוקל עלינו לחלוק אותם עם אחרים. כדי לגבות את דעתי במעשים, אוסיף שאני כבר מנוי לתל-אופן ולקאר2גו, ונענש ללא הרף על היותי מקדים לאמץ טרנדים חדשים.

Liquid, הפועלים כרגע רק בארצות הברית, מנסים ליצור מערכת לחיבור בין אנשים שרוצים להשכיר לאלה שרוצים לשכור אופניים. אני מקווה שיצליחו. אופניים הם בעיני אמצעי התחבורה המוצלח ביותר לערים שלא בנויות בטעות על הר, ובפעם הבאה שאהיה בעיר ראויה אשמח מאוד לרכוב על אופניים מהירות ונוחות כמו אלה שבתמונה ולא על אופניים בצבע ירוק חסה ששוקלות כמו אופנוע.

22 באוקטובר 2012

הסרטון שכאן מתאר את נסיונה של קבוצת מהנדסים מאוניברסיטת מרילנד לזכות בפרס סיקורסקי לטיסה במסוק שמונע בכוח האדם בלבד. החוקים הם – 60 שניות של טיסה, להגיע לגובה של 10 רגל, ולא להתרחק יותר מ-10 מטר מנקודת ההתחלה. הפתרון האינטואטיבי שעלה בראשי מבוסס על משחק המחשב המפורסם Ugh! בו הגעתי לרמות מקצוענות מרשימות בשלהי שנות התשעים:

כפי שתוכלו לראות בסרט, המציאות מערימה קשיים בלתי צפוים. הפתרון הנראה לעין הוא לבנות מסוק בגודל מגרש כדורסל בו סטודנט רזה אך בעל מוטיבציה מדווש במרץ אל עבר השיא העולמי. נראה שזה הולך להצליח להם אך כנהוג להגיד בפוסטים מסוג זה – המדענים טוענים כי ייקח עוד זמן עד שנזכה לראות את פירות המחקר בחיי היום יום שלנו.

17 באוקטובר 2012

גוגל פרסמו השבוע אתר שמציג גלרית תמונות משלל מרכזי המידע שלהם ברחבי העולם. מעבר למורכבות של המפעל העצום הזה, שכוללת אלפי אנשים, מים לקירור השרתים ממפרץ פינלנד, וכמות כבלים שאפשר לסרוג ממנה סוודר לירח, כל אחד מאיתנו יכול לדמיין את כל הסודות הכי פרטיים מתיבת הג'ימייל שלו שוכן לבטחה מאחורי אחת משורות הנורות המנצנצנות שאפשר לראות כאן. כמו גם כל עמוד אינטרנט שהוא אי פעם ביקר בו, ככל הנראה.

ניסיתי לחשוב על איך אפשר בכלל לתאר את כמות המידע שגוגל שומרת, ונתקלתי במאמר הזה שעוסק בשאלה – מה המספר הכי גדול שהמוח האנושי מסוגל לתפוש? לאחר קריאה אני חושב שאצלי זה לא יותר מכמה אלפים, ולכן אחסוך מכם השוואות המבוססת על מגדלי אמפייר-סטייטס-בילדינג עשוים מגרגרי אורז. אסכם בציטוט של הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן שנכתב כתגובה למאמר המקושר:

"ישנם 11^10 כוכבים בגלקסיה. פעם זה היה מספר ענק. אבל זה רק מאה מיליארד. זה פחות מהגרעון הלאומי של ארה"ב. נהגנו לקרוא להם 'מספרים אסטרונומיים', כעת אנחנו צריכים לקרוא להם 'מספרים כלכליים'".

13 באוקטובר 2012

מאוד מעניינים אותי שירותים ואמצעים טכנולוגיים שאוספים מידע על דברים שאני עושה באופן שוטף בחיים בלי שאני אצטרך לטרוח להפעיל אותם. יומנים אוטומטיים כאלה, כמו למשל last.fm בו אני משתמש כבר מ-2004, נותנים לנו ללמוד על עצמנו כל מיני דברים סטטיסטיים מעניינים. המעצב ניקולס פלטרון מקפיד להוציא כל שנה חוברת עם נתונים שאמנם אסף באופן ידני, אבל ממחישה כמה מעניין זה יכול להיות.

המצאה חדשה בה נתקלתי לאחרונה היא המצלמה הזאת, Autographer. עונדים אותה על הצוואר, ובעזרת שישה חיישנים שונים (מיקום, אור, תאוצה, כיוון, טמפרטורה, אינפרא-אדום) היא מחליטה בעצמה מתי הגיע הזמן לצלם תמונה חדשה. לא צריכים לעשות כלום בשביל שזה יקרה. בערב חוזרים הביתה, פורקים את המצלמה ורואים מה עשינו באותו היום. פחות מעניין אם יושבים כל היום מול המחשב, אבל יכול להיות די שימושי אם טיילנו בחוץ. נראה לי שזה רחוק מלהיות תחליף למצלמה רגילה, אבל אמצעי מעניין לתיעוד אוטומטי.

11 באוקטובר 2012

צילומים של סיפון מעבורת החלל אנדבור לפני שכובתה בפעם האחרונה.